Bobolice

Kiedy poprzednim razem byłem w Bobolicach stały tam wśród wapiennych ostańców ruiny średniowiecznego zamku. Później zamek ten odbudowano i obecnie można oglądać to co znajduje się na zdjęciu. Niewątpliwie jest to fotogeniczna budowla jednak jeśli się temu bliżej przyjrzeć zaczynają się pojawiać wątpliwości. Najbardziej rzuca się w oczy to, że dobudowano fragmenty z piaskowca (choć co innego pisze np w Wikipedii – to jednak widać, że historyczne fragmenty są z białego wapienia a dobudowane z żółtego piaskowca). Czy bryła została zachowana… trudno stwierdzić ale nawet takiemu laikowi jak ja wydaje się, że kiedyś nie było zadaszonego tarasu na półokrągłej baszcie (albo raczej na tym) co przylega do głównego budynku (odnosi się wrażenie oglądając stare mury zbudowane z wapienia, że raczej było to coś zabudowanego i znacznie wyższego). W środku wiszą elektryczne żyrandole (nie chodzi nawet o to, że elektryczne ale czy podobne żyrandole w ogóle wisiały w takich zamkach?). No cóż… to tylko takie polemiki niedowiarka… gdyż wszędzie podkreślane jest jak to naukowcy i eksperci odtwarzali ten zamek w najdrobniejszych szczegółach (nawet podobno zaprawa murarska wykorzystana do odtworzenia tej budowli jest o historycznym składzie – choć na mnie nie zrobiło to takiego wrażenia).

Nie jestem pewien czy zabytki należy budować… (choć tak robią obecnie w wielu miejscach na świecie o czym pisałem np. TUTAJ). Czasami większą pożywką dla wyobraźni są ruiny po których można pospacerować niż wybudowany na nowo zamek (nie istnieją ani opisy ani nawet historyczne rysunki przedstawiające ten obiekt, więc to co powstało jest czystą spekulacją rekonstruktorów). Zamek jest fotogeniczny.. ale jakiś taki.. nie bardzo autentyczny. Jeśli się rekonstruuje taką budowlę to powinno się to robić jednak w sposób , który by nie budził takich kontrowersji.

No i niestety to samo dzieje się obecnie w Mirowie po którym kiedyś można było spacerować a teraz zamurowano co się dało i buduje się go w sposób analogiczny od podstaw. No cóż… za kilkaset lat… jak się nie zawalą to będą to obiekty historyczne 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.