Historia fotografii od Daguerre’a do Gursky’ego

         Książki opisujące zagadnienia z historii fotografii na polskim rynku wydawniczym nie pojawiają się zbyt często. Powodem takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie mała ich popularność wśród czytelników poprzez co wydawnictwa nie wydają zbyt chętnie pozycji które nie sprzedają się często i w dużych nakładach. Ponieważ publikacji takich nie ma zbyt wiele tym większą uwagę zwracają te które są wydawane.

     Książka (a właściwie książeczka – bo nie jest to pozycja zbyt obfitych rozmiarów) pt. „Historia fotografii od Dabuerre’a do Gursky’ego” jest publikacją, która zgodnie z nazwą traktuje o fotografii w ujęciu przekrojowo-historycznym. Nie jest to jednak jakaś  mocno usystematyzowana i dokładna historia choćby nawet tylko wybranych twórców związanych z medium fotograficznym. Jest to raczej zbiór dosyć luźnych esejów na tematy zarówno tworzenia fotografii jak i początków samej techniki fotograficznej. Książka rozpoczyna się opisami wynalazców mediów fotograficznych (dagerotypia, talbotypia) a więc opisem zagadnień przede wszystkim technicznych bez których oczywiście późniejszy rozwój nie byłby możliwy. Następnie autor opisuje w niej pokrótce kolejnych autorów tworzących swoje obrazy fotograficzne. Fakty z ich życia oraz sposoby ich pracy są przeplatane opisami i odniesieniami do trendów panujących w sztuce w czasach kiedy żyli i tworzyli swoje największe dzieła. W publikacji tej znajduje się dosyć dużo rozważań na tematy typu: jak to w owych czasach toczono spory czy fotografia jest nową dziedziną sztuki czy też nią nie jest. Przytaczane są cytaty różnych krytyków i recenzentów właśnie dotyczące bardziej zagadnień około fotograficznych niż opisy samych konkretnych dzieł fotograficznych. Kolejne rozdziały wydawać by się mogło, że przedstawiają kolejne postaci fotografów jednak bardziej są to opisy ich postaci w odniesieniu do czasów w których żyli i tworzyli niż ich życiorysy. Opisów ich prac też nie ma tu zbyt wiele podobnie jak i samych reprodukcji. Te zdjęcia które zostały zamieszczone w książce są kiepskiej jakości i często trudno stwierdzić co w ogóle tak naprawdę się na nich znajduje (jakość druku zdjęć jest gazetowa). Dodatkowo zdjęcia zamieszczone w publikacji są w kolejności chaotycznej i czytając poszczególne rozdziały trzeba często kartkować całą książkę żeby znaleźć fotografię do której odnosi się czytany tekst. W samym tekście często zdarzają się wstawki/tytuły/wyrazy/cytaty w różnych językach obcych, które mogły by zostać przetłumaczone choćby w formie przypisów, gdyż w formie w której są przytaczane może i brzmią mądrze ale poza tym nie wpływa to na lepsze zrozumienie tematu. Sam tekst (a może tylko tłumaczenie – trudno mi to stwierdzić gdyż oryginału nie znam) również zawiera sporo słów nie używanych zbyt często w mowie potocznej. Takie nagromadzenie trudnych zwrotów sprawia, że praca może być odbierana za mądrą ale tak na prawdę nie sprzyja to łatwemu przyswojeniu zawartych w niej informacji.

     Dla kogo przeznaczona jest ta książka… pytanie niby proste ale trudno mi znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W związku z tym, że w tytule jest mowa o historii fotografii należy uczciwie stwierdzić, iż ktoś poszukujący w niej takiej właśnie wiedzy może się nieco rozczarować po jej przeczytaniu. Z całą pewnością nie jest to książka, która mogłaby być jedyną którą się przeczyta na tematy traktujące o historii tego medium w celu nabycia jakiejś konkretnej wiedzy w tym zakresie. Książka jest rozważaniami i ewentualnie uzupełnieniem tematów w niej poruszanych. Tak czy inaczej są to bardziej indywidualne przemyślenia i odczucia jej autora niż suche fakty w ujęciu typowo historycznym. Nie polecam więc książki dla kogoś kto nie posiada już jakiejś wiedzy na tematy w niej opisywane. Jest za to interesującą pozycją, nadającą się do czytania w łóżku przed zaśnięciem dla kogoś kto chce poznać opisywane w niej zagadnienia z nieco innej (nie koniecznie obiektywnej) perspektywy.

Ryszard Stelmachowicz

Informacje o książce:

Tytuł polski:   Historia fotografii od Daguerre’a do Gursky’ego
Autor:   Wolfgang Kemp
Tytuł oryginału:   Wolfgang Kemp, Geschichte der Fotografie: Von Daguerre bis Gursky
Wydawnictwo:   Universitas

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.