Fotografia ślubna. Emocje uchwycone światłem

                 Publikacji dotyczących fotografii ślubnej na naszym rynku księgarskim ukazało się ostatnio dosyć dużo. Niestety wydawane książki nie zawsze reprezentują sobą wysoki poziom merytoryczny omawianego tematu. Zobaczmy jak prezentuje się pod tym względem książka pt: Fotografia ślubna. Emocje uchwycone światłem”.

                Książka podzielona jest na rozdziały z których każdy opisuje poszczególne etapy pracy fotografa ślubnego.

               Rozdział pierwszy opisuje ogólne zasady portretowania. Jest więc dobrym wstępem – dla osób początkujących. Informacje na ten temat zaprezentowane są tutaj w sposób zwięzły a jednocześnie wystarczający (nie nużący) dla początkującego fotografa ślubnego.

               Rozdział drugi opisuje sposoby ustalania ekspozycji. Wbrew pozorom w przypadku fotografowania par w typowych strojach ślubnych – a więc panna młoda na biało a pan młody na czarno – bywa, że jest to niełatwy problem do opanowania. Garść zawartych tu porad pozwoli łatwiej poradzić sobie z problemami występującymi w tego typu sytuacjach zdjęciowych.

               Kolejne cztery rozdziały to szczegółowe opisy sposobów wykorzystania różnego rodzaju oświetlenia (pochodzącego z lamp błyskowych, naturalnego a nawet mieszanego). Metody panowania nad światłem są opisane w sposób usystematyzowany i stosunkowo dokładny. Autor jednak koncentruje się przede wszystkim na sposobach operowania światłem jakie on zazwyczaj wykorzystuje w swojej pracy „reportera ślubnego” (zarówno w kościołach, w plenerach jak i na salach balowych) a więc nie znajdziemy tu opisów sesji przy wykorzystaniu typowego oświetlenia studyjnego a nawet plenerowego oświetlenia typowo portretowego.

               W rozdziale siódmym poczytać możemy co nieco o kompozycji obrazu fotograficznego. Choć to temat szeroko opisywany w wielu publikacjach fotograficznych to tutaj w skrócie znajdziemy informacje jak wykorzystać te zasady w przypadku tworzenia portretów ślubnych. Czasami dokonanie drobnych zmian w kompozycji zdjęcia wpływa w sposób zdecydowany na jego końcowy odbiór, więc warto z tymi informacjami się zaznajomić (choć dla osób bardziej doświadczonych powinny to być zagadnienia dobrze już znane).

               Następny rozdział to dokładny opis zawartości torby (a właściwie toreb) ze sprzętem fotograficznym, które autor zabiera ze sobą do pracy przy zleceniach ślubnych. Oprócz przedstawienia sprzętu którego autor używa, znajduje się tutaj też uzasadnienie dlaczego akurat to taki a nie inny zestaw. Jest to rozdział który dobrze pasuje do koncepcji książki czyli całościowego opisu przebiegu pracy fotografa w dniu ślubu jednak gdyby go nie było nie wpłynęło by to negatywne na całokształt publikacji (a więc można go uznać za najmniej niezbędny).

               Kolejne dwa rozdziały opisują szczegółowo przebieg pracy fotografa podczas ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego. W rozdziałach tych autor krok po kroku prezentuje wszystkie etapy pracy i szczegółowo opisuje na co należy zwracać szczególną uwagę przy wykonywaniu kolejnych ujęć (przygotowania, ceremonia, krojenie tortu, pierwszy taniec…). Podaje też kilka recept na udane zdjęcia właśnie podczas fotografowania tych części uroczystości.

               Ostatni rozdział to przykładowy projekt albumu ślubnego. Ponieważ nie jest to element często spotykany w publikacjach o tej tematyce – a jest to doskonały sposób na prezentację efektów pracy fotografa podczas całej ceremonii zaślubin – warto zaznajomić się również z tą częścią książki.

               Książka ta jest ciekawą pozycją opisującą dosyć dokładnie przebieg procesu tworzenia zdjęć z przebiegu całej uroczystości zaślubin. Dokładne opisy pracy fotografa podczas poszczególnych etapów tej uroczystości są dobrze zilustrowane wieloma zdjęciami. Autor nie ukrywa żadnych sztuczek (które mógłby opublikować np. w kolejnej książce) dzięki czemu pozycja ta jest wartościowa, pomimo iż prezentuje w zasadzie sposób pracy tylko jej autora. I właśnie z powodu swojej wszechstronności i rozległego, otwartego podejścia do tematu warta jest przeczytania zarówno przez osoby początkujące jak i te nieco bardziej już doświadczone w tematyce reportażu ślubnego.

 

Ryszard Stelmachowicz

 

Informacje o książce:

Autor:   David A. Ziser
Strona autora:   http://www.ziser.com
Tytuł oryginalny:   Captured by the Light: The Essential Guide to Creating Extraordinary Wedding Photography
Wydawnictwo:   Helion

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.