Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury

               Specjalistycznych książek opisujących zagadnienia fotografowania przyrody na polskim rynku nie ma zbyt wiele. Jeśli coś już się ukazuje to są to zwykle tłumaczenia książek z zupełnie innych końców świata. Publikacje te nie uwzględniają specyfiki fotografowania przyrody naszego regionu. Książka Fotołowy została napisana przez Czecha zajmującego się zawodowo fotografią przyrody głównie właśnie w naszym regionie świata.

Książka składa się z czterech części.

               Część pierwsza zatytułowana „Wyposażenie fotografa” opisuje w ogólny sposób jakie wyposażenie jest najlepsze dla fotografa przyrody. Autor stwierdza, że zdjęcia przyrody można wykonywać nie tylko drogimi lustrzankami ale też z dobrym powodzeniem można je robić niektórymi aparatami kompaktowymi posiadającymi odpowiednie obiektywy. W skrócie przedstawia też obiektywy, które mogą być przydatne do tego rodzaju fotografii dla użytkowników lustrzanek (ponieważ autor fotografuje zazwyczaj aparatami firmy Canon przedstawia głównie sprzęt tej firmy). Dalej znajdziemy opis jakie statywy są najbardziej przydatne w fotografii przyrodniczej i jak ich używać. Nieco więcej miejsca zajmują opisy sposobów wyzwalania aparatu. Autor opisuje zarówno wężyki spustowe (podaje instrukcje jak samemu zrobić wężyk modułowy o odpowiedniej długości) jak i wyzwalacze zdalne różnego rodzaju (zarówno radiowe jak i na podczerwień – reagujące na ruch). Na zakończenie rozdziału autor opisuje inne dodatki przydatne fotografom przyrody takie jak np. torby czy fotobanki.

               W części drugiej autor opisuje dosyć ogólnie zagadnienia podstaw fotografii. Zaczyna od informacji dotyczących dobrej kompozycji zdjęć. Podkreśla też, że tło w przypadku zdjęć przyrody jest istotnym elementem i należy zwrócić na nie szczególną uwagę (aby nie rozpraszało lub aby dostarczało jakiś dodatkowych informacji). Następnie opisuje jak uzyskać poprawną ekspozycję (a więc podaje informacje jak ustawiać poprawnie parametry naświetlania).

               Kolejny rozdział dotyczy już samej praktyki fotografowania. Autor opisuje w nim jak zbliżyć się do zwierząt (opisuje budowę i rodzaje kryjówek, lekkiej tratwy fotograficznej) oraz jak fotografować rodzime gatunki zwierząt. Większość opisów i rad dotyczy fotografowania ptaków choć są też informacje dotyczące fotografowania innych zwierząt (przedstawia min fotografie żubrów wykonane w Polsce). Jeśli chodzi o fotografowanie ptactwa to w sposób szczegółowy opisuje jak fotografować ptaki w gniazdach, na wodzie, w locie a nawet przy karmnikach. Opisuje też różne metody wabienia zwierząt (np. wabienie ptaków przy pomocy nagranych dźwięków lub podkładania odpowiedniej przynęty dla małych rybek, na które polują niektóre ptaki). Przy okazji opisu sposobów fotografowania ptaków w locie przedstawiony jest również opis sposobu wykonania kolby fotograficznej ułatwiającej wykonywanie zdjęć zwierząt w ruchu. Na zakończenie tej części książki autor opisuje fotografowanie zwierząt w parkach narodowych (na przykładzie parku Yellowstone) stwierdzając, że jest to dużo prostsze niż fotografowanie dzikich zwierząt żyjących w naszej okolicy.

               Ostatnia część książki opisuje specyfikę fotografowania o różnych porach roku. Można tu znaleźć nie tylko informacje jakie zwierzęta i ptaki najlepiej (ze względu na ich barwy czy obyczaje) się fotografuje w poszczególnych miesiącach ale też kiedy i jak zacząć przygotowania do ich fotografowania (np. gniazda – z których duże ptaki korzystają przez kilka lat – znajdujące się na drzewach liściastych najlepiej są widoczne w zimie i wówczas należy ich wypatrywać aby kiedy drzewa nabiorą liści wiedzieć gdzie się one znajdują).

               Pod względem zawartości książka jest wyjątkowa na naszym rynku. Nie ma wielu publikacji opisujących zagadnienia tropienia i fotografowania zwierząt w naszej części świata. Autor dzieli się z czytelnikiem doświadczeniami i wiedzą którą posiada w sposób bardzo bezpośredni. Dodatkowym uzupełnieniem opisów są zdjęcia, które świetnie obrazują poruszane zagadnienia. Niestety książka nie jest najlepiej przetłumaczona (tak jakby tłumacz nie miał zbyt wielkiego pojęcia o fotografii a po tłumaczeniu tekst nie został przedstawiony do konsultacji żadnej osobie która takie pojęcie posiada).

               Książka ta nie jest dobrym poradnikiem fotografowania dla osób nie mających pojęcia o podstawach fotografii. Jej autor zakłada, że czytelnik takie podstawy ma a jeśli nie to odsyła go do innych publikacji, które pozwolą mu taką wiedzę nabyć. Dla kogo zatem przeznaczona jest ta książka? Książka przeznaczona jest dla miłośników fotografowania przyrody, którzy – jak wspomniałem wcześniej – posiadają podstawową wiedzę na temat samego fotografowania. W tej książce autor skupia się jedynie na tym czego w innych publikacjach się nie znajdzie czyli na specyfice robienia zdjęć przyrodniczych. Oprócz tekstu sporo cennych informacji mogą dostarczyć również zamieszczone w książce zdjęcia. Zaś osoby nie mające wielkiego pojęcia o fotografowaniu niniejszą publikację mogą potraktować jako interesujący album prezentujący fotografie naszej rodzimej fauny.

Ryszard Stelmachowicz

P.S.

W Czechach ukazała się już druga część pt Fotołowy 2. Z niecierpliwością czekam kiedy ukaże się jej tłumaczenie (miejmy nadzieję nieco lepsze niż części pierwszej) na polskich półkach księgarskich.

Informacje o książce:

Tytuł polski:   Fotołowy – naucz się fotografować zwierzęta na łonie natury
Autor:   Rostislav Stach
Strona autora:   http://www.fotolovy.cz/
Tytuł oryginału:   Fotolovy – naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě
Wydawnictwo:   Zoner Press

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.