Doug Box o fotografii portretowej. Przewodnik

Doug Box o fotografii portretowej. Przewodnik

               Książek o tematyce fotografii portretowej ukazało się na naszym rynku już kilka. Większość z nich skupia się jednak przede wszystkim na sposobach oświetlenia podczas wykonywania tego typu fotografii. Techniki pozowania zwykle są opisywane pobieżnie lub dotyczą tylko pewnej wybranej grupy modeli (jak np. w książce „Fotografowanie modelek. Techniki pozowania„). Tym bardziej cieszy ukazanie się pozycji księgarskiej opisującej dokładniej wyłącznie techniki pozowania do zdjęć portretowych dla różnego rodzaju osób. Zobaczmy zatem co znajdziemy w książce noszącej polski tytuł „Doug Box o fotografii portretowej. Przewodnik”.

               Książka zaczyna się od opisu ogólnych zasad pozowania. Autor przedstawia nam w jaki sposób powinny być ustawione nogi podczas pozowania (nawet wówczas gdy ich nie widać na zdjęciu) gdyż ma to decydujący wpływ na ułożenie całego ciała. Opisuje też czym różnią się męskie i kobiece pozy (a więc w kształcie liter C i S).

               W kolejnych rozdziałach autor skupia się na szczegółowym opisie ułożenia poszczególnych części ciała z uwzględnieniem rodzaju wykonywanych zdjęć (pełna sylwetka, trzy czwarte sylwetki, głowa i ramiona). W szczególny sposób zwraca uwagę na sposoby ułożenia dłoni, które nadają odpowiedni charakter zdjęciom wyrażając różnego rodzaju przekazy emocjonalne modelowanych osób. Wszystkie opisy są bogato ilustrowane przykładowymi zdjęciami. Nie jest to więc sucha teoria ale podręcznik, który w prosty i obrazowy sposób przedstawia praktyczne sposoby jej wykorzystania.

               W książce tej autor zawał też krótki rozdział dotyczący zasad kompozycji obrazu – oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem ich wykorzystania w fotografii portretowej. Opisał zatem zasadę trójpodziału, złotego środka, kompozycję obrazu opartą na bazie trójkątów i jeszcze kilka innych zagadnień, które osobom zaczynającym przygodę z fotografią pozwolą tworzyć lepsze obrazy – i to nie tylko te typowo portretowe (gdyż opisane zasady nie są typowe wyłącznie dla zdjęć portretowych ale mają bardziej ogólny charakter).

               Kolejne rozdziały opisują specyfikę pozowania mężczyzn, par, dzieci, nastolatków oraz grup osób. Podawane w tych rozdziałach rady są proste do zastosowania a ich wykorzystanie w znaczący sposób może poprawić jakość tworzonych portretów.

               Pod koniec książki autor zawarł też kilka rad na temat pozowania korekcyjnego a więc takiego które pozwala ukryć ewentualne wady modeli. Ponieważ każdy chce na pamiątkowych zdjęciach wyglądać atrakcyjnie autor opisuje jak portretować osoby o obfitszych kształtach lub te posiadające szeroką twarz czy podwójny podbródek.

               Książka ta pomimo swojej niewielkiej objętości zawiera naprawdę sporo wiedzy o sposobach pozowania do zdjęć portretowych. Jest to pozycja wyjątkowa na naszym rynku, która przyda się zarówno fotografom jak i osobom zajmującym się robieniem zdjęć portretowych tylko okazjonalnie w celach pamiątkowych. To czego trochę brakuje w tej książce to opis póz biznesowych (w których portretuje się biznesmenów i polityków). Jednak nawet pomimo pewnych braków książka ta jest jak najbardziej godna polecenia wszystkim fotografującym zarówno na co dzień jak i od święta.

Ryszard Stelmachowicz

Informacje o książce:

Tytuł polski:   Doug Box o fotografii portretowej. Przewodnik

Autor:   Douglas Allen Box

Strona autora:   http://www.dougboxphotography.com/

Tytuł oryginału:   Doug Box’s Guide to Posing for Portrait Photographers

Wydawnictwo:   Helion

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.