Sztuka pozowania w fotografii portretowej

Sztuka pozowania w fotografii portretowej

               Książka „Sztuka pozowania w fotografii portretowej” to raczej zbiór wywiadów z dziesięcioma fotografami opisujących sposoby ich pracy niż typowy podręcznik fotografii. Oczywiście forma książki nie dyskredytuje jej zawartości a jedynie jest sposobem na zaprezentowanie czytelnikowi różnych sposobów pracy fotografów zajmujących się prowadzeniem studiów portretowych. Każdy wywiad (rozdział) posiada z grubsza podobną formę dzięki czemu znalezienie i porównanie poszczególnych informacji jest stosunkowo proste. Tak więc w każdym rozdziale znajdują się zazwyczaj następujące informacje:

– historia rozpoczęcia przygody z fotografią danego fotografa;
– opis posiadanego studia;
– opis specjalności fotograficznej (rodzajów wykonywanych zdjęć);
– sposoby zapoznawania z klientem (opis technik marketingowych, nawiązywania kontaktów biznesowych i prowadzenia rozmów podczas pierwszego kontaktu);
– opisy sposobów pozowania modeli;
– rekwizyty i sposoby ich wykorzystania;
– interakcje z modelami czyli omawianie tego co fotograf robi (np. podczas ustawiania świateł i innych elementów w studio);
– sposoby ukrywanie u modeli niedoskonałości i nadwagi (np. poprzez odpowiednie ich pozowanie);
– ewentualne preferowane ubiory (które dobrze podkreślają charakter fotografowanych osób na zdjęciach)
informacje dotyczące tego czy dany fotograf wykonuje modyfikacje cyfrowe swoich prac a jeśli tak to jakich;
– lista wykorzystywanego sprzętu (aparaty, oświetlenie, obiektywy, tła).

               Każdy rozdział opisujący poszczególnych fotografów ilustrowany jest szeregiem ich zdjęć. Pozwala to w dosyć łatwy i szybki sposób ocenić czytelnikowi na jakim poziomie dany fotograf się znajduje i zaobserwować jak wykorzystać podawane przez nich rady.

Fotografowie z którymi Lou Jacobs przeprowadził wywiady to:

Julia Greerhttp://www.juliagreerphotography.com

Julia specjalizuje się w portretach niemowląt, dzieci młodzieży i rodzin. Większość zdjęć wykonuje w plenerze lub domu klienta, choć ma też własne studio na parterze swojego domu. Jej domowe studio (w którym wykonuje przede wszystkim zdjęcia niemowląt) ma powierzchnię około 150m kwadratowych.

Marissa Boucherhttp://www.boucherphotography.com

Morissa ma studio w magazynie o powierzchni 140m kwadratowych. Razem z mężem fotografuje śluby ale specjalnością jej studia jest fotografia buduarowa, której poświęcają aż 70% czasu. Właśnie do tego typu fotografii  jest przystosowane ich studio (posiadają dziesięć odpowiednich scenerii).

Carolyn Wrighthttp://www.thephotostudio.com

Studio Carolyn przylega do jej domu i ma powierzchnię 75m kwadratowych. Zdarzają jej się też wizyty domowe, więc ma również przenośną konfigurację studyjną. Jej specjalnościami jest fotografowanie ludzi. Czasami idzie na spacer z klientem i robi mu zdjęcia. Pracuje również w biurach, domach oraz letniskach.

Elizabeth Etiennehttp://www.eephoto.com

Jej studio to pas plaży przed jej domem (mieszka w południowej Kalifornii więc klimat umożliwia jej łatwą i przyjemną pracę w terenie). Choć przeważnie pracuje w plenerze to czasami też zdarza jej się pracować we wnętrzach. Jej specjalnością jest fotografowanie wesel oraz zaręczyn, kobiet w ciąży, niemowląt, wykonywanie portretów indywidualnych i rodzinnych, zdjęć reklamowych, fotografii do banków zdjęć oraz artystycznych.

Melanie Litchfield i Sara Brennan-Harrell – http://www.whiteboxweddings.com, http://www.whiteboxkids.com

Ich studio to piwnica, która jest jednocześnie miejscem spotkań. Czasami fotografują tam noworodki ale zazwyczaj wykonują zdjęcia w plenerze.

Ron Jacobsonhttp://www.jacobsonstudio.com

Ma dwa studia fotograficzne – jedno w okolicy wiejskiej drugie miejskiej. Oba studia znajdują się w odległości 55km od siebie. Studia te nie posiadają konkretnie ukierunkowanej specjalności. Fotografuje w nich rodziny, dzieci, młodzież i śluby. Czasami wykonuje też zdjęcia w plenerze np. podczas obsługi fotograficznej imprez szkolnych i sportowych.

Todd Joycehttp://www.joicephotography.com

Studio Todda usytuowane jest obok jego domu i posiada powierzchnię 140 metrów kwadratowych. Posiada również stodołę, która przydaje się do tworzenia dużych scenerii oraz w sytuacjach wymagających przedstawienie na zdjęciach brudu. Specjalizuje się w wykonywaniu fotografii koncepcyjnych (reklamowych) na zlecenia, które w większości przedstawiają ludzi. Todd często woli szukać idealnego miejsca czy scenerii pasującej do realizowanego zlecenia niż budować je samodzielnie w warunkach studyjnych. Ponieważ wykonuje przede wszystkim zdjęcia reklamowe to zazwyczaj pracuje z zawodowymi modelami a nie portretuje zwykłych ludzi z ulicy.

Larry Peters – http://www.petersphotography.com

Larry Peters posiada dwa studia (w jednym z nich znajduje się basen przystosowany specjalnie do celów fotograficznych) z wieloma pracownikami. Studia te prowadzą usługi fotograficzne, retusz, usługi drukarskie oraz usługi obróbki cyfrowej. Firma posiada tez własne laboratorium. Larry twierdzi, że nie znosi robić zdjęć w plenerze, gdyż wiele osób zajmujących się fotografią dorywczo wykonuje zdjęcia w ten właśnie sposób.

Dan Heferhttp://www.heritageportraits.com

Dan jest synem fotografa. Sam wykonuje głównie portrety rodzinne, portrety biznesowe, zdjęcia młodzieży oraz częściowo zajmuje się też fotografię dziecięcą. W 40-ste urodziny zrezygnował z fotografowania ślubów. Robi on zdjęcia zarówno w studio jak i w plenerze.

Angela Stott – http://www.angelastott.com

Angela biuro posiada w domu a pracuje w plenerach. Fotografuje dzieci, rodziny, pojedyncze osoby oraz śluby. Czasami ustawia w plenerze tło i tworzy tam efekty studyjne. Zdarza się również, że pracuje w domach klientów.

                Sama koncepcja książki wydaje się być świetnym sposobem na przedstawienie sposobu pracy różnych fotografów zajmujących sie w sumie dosyć zbliżonym zakresem działalności (fotografowanie ludzi). Niestety jej tytuł w moim odczuciu został niezbyt trafnie dobrany do jej zawartości. Książka skupia się przede wszystkim na opisie sposobu działalności poszczególnych fotografów oraz na prezentacji ich studiów a w nieco mniejszym stopniu na samych sposobach portretowania. Pomimo, że opisów sposobów tworzenia portretów nie ma w niej zbyt wiele to można się dowiedzieć jak postępować z klientem (modelem). Dla kogo zatem jest ta książka? Książka najbardziej przydać się może początkującym fotografom, którzy zaczynają swoją działalność jako portreciści. Ponieważ jednak opisy sposobów pracy poszczególnych fotografów są dosyć oględne, książka ta raczej nie jest kompendium wiedzy na ten temat a jedynie wstępem z którym warto się zaznajomić na początku kariery zawodowego.

Ryszard Stelmachowicz

Informacje o książce:

Tytuł polski:   Sztuka pozowania w fotografii portretowej
Autor:   Lou Jacobs
Tytuł oryginału:   The Art of Posing: Techniques for Digital Portrait Photographers (Pro Photo Workshop)
Wydawnictwo:   Helion

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.